VERSENYEK

 TECHNIKÁK

SZABÁLYOK

 EREDMÉNYEK

 
 
 
  

DOBÁSOK

KÉZ TECHNIKA

LÁBTECHNIKA

CSÍPŐTECHNIKA

VETŐDÉSES TECHNIKA

FÖLDHARC

LESZORÍTÁSOK

KARFESZÍTÉSEK

FOJTÁSOK

 

ESÉSEK

 
 


 

 


       

   Földharc

 

A

földharc a judo következő fontos eleme. Nagyon fontos, hogy megtaláljuk a kapcsolódási pontokat az állás- és a földharc technikák kö­zött. A jól képzett judoka mindkettőben egyformán jó. A jó földharc feltétele annak, hogy félelem nélkül mer­jünk támadni, mert így nem kell tartanunk a földre kerüléstől, ha esetleg nem sikerülne eldobni az ellenfelet, a talajra kerülve is tudunk támadni. A földre vitel nem standard dobás a judóban, kifejezetten arra használják, hogy az ellenfelet a földre kényszerítsék, s ott leszorítással, karfeszítésekkel vagy fojtástechnikákkal bírják megadásra.

Földharc technikák

A földharc technikáknak, vagyis a katame wazának három fajtája van:

  • osaekomi waza (leszorítások)

  • shime waza (fojtástechnikák)

  • kansetsu waza (karfeszítések)

Az utóbbi két csoport az önvédelemben is hasznos, kivéve ha több ellenféllel kell szembenéznünk.

 Osaekomi waza (Ieszoritások)

Azok a technikák tartoznak ide, melyek során partnerünket földre visszük és leszorítjuk a hátára. Ez általában az ellenfél mellett, felett vagy lovagló ülésben történik. A fojtástechnikák és karfeszítések még akkor is esélyt adnak a nyerésre, amikor két válladra fektettek és te vagy alul. Ez a judo és a birkózás közti egyik lényeges különbség: a judokának még a leszorítás okból is van esélye kiszabadulni és nyerni.

A bíró akkor jelenti majd be az osaekomit, amikor az alábbi kritériumokat teljesülni látja:

  • A leszorított versenyző az ellenfél ellenőrzése alatt áll, a háta és legalább az egyik válla érintkezik a szőnyeggel.

  • A támadó a leszorított versenyző fölött, mellett vagy mögött van.

  • A védő semmilyen módon nem kontrollálja a tá­madót.

  • Legalább az egyik versenyző valamely testrésze érinti a szabályos versenyfelületet az osaekomi   érvényességének kihirdetésekor.

  • A támadó fél kesa  vagy shiho  pozícióban van - pl. a kesa gataméhoz (rézsútos leszorításhoz) vagy a kami shiho gataméhoz (a fej felőli leszorításhoz) hasonló technikát alkalmaz.

Shime waza (fojtástechnikák)

A fojtástechnikákban számos testrész és az öltözet különféle részei vehetnek részt. Mindenesetre tilos a ruhát az ellenfél bármely testrészére csavarni. A helyesen végrehajtott fojtástechnika elzárja a levegő és a vér útját. Ha az uke nem adja fel időben a fojtást, az eszméletvesztéssel jár.

 

 

 

 

 

Kansetsu waza (karfeszítések)

A kansetsu waza olyan technikák gyűjtőneve, melyekkel a könyökízületet támadjuk, ezzel kényszerítve megadásra az ellenfelet. Ezeket a technikákat akkor alkalmazhatod, amikor már a földön vagytok és te vagy alul. Más ízületekre kifejtett feszítések is léteznek a judóban, de ezeket a versenyjudóban nem szabad alkalmazni