VERSENYEK

 TECHNIKÁK

 SZABÁLYOK.

 EREDMÉNYEK

 

 
 

  

UTE JUDO

HÍREK

RÓLUNK

DOJO

MÚLT

VERSENYEK

VERSENYZŐK

EREDMÉNYEK

 

JUDO

FOKOZATOK

BÍRÓI JELZÉSEK

SZABÁLYOK

FÉNYKÉPEK

 


 



MÚLT

 Budapesti Dózsa - Újpesti Dózsa - UTE

Az 1950-ben Budapesti Dózsa keretében alakult szakosztály Vincze Tibor irányításával vált a hazai judo sportban egyedural­kodóvá. Edzői tevékenysége mellett a Testnevelési Főiskolán is oktatott. Eközben sok testnevelő tanárjelöltben ébresztett fel tiszteletet és érdeklődést a judo iránt, akik azután tanárként az ország különböző területeire kerülve tovább népszerűsítették, szervezték a magyar judo életet. Szakkönyvet is írt, ami jó szolgálatot tett használóinak. Az 1956-os forradalom eseményei őt is távol sodorták hazájától.

I 957-ben Újpesti Dózsa néven újjászerveződött a szakosztály, mely Gyányi Ferenc vezető edzővel folytatta a munkát. Ugyanakkor a többi szerveződő szakosztály is igyekezett felzárkózni, és megtörni a Dózsa egyeduralmát, ami 1960-ban az MTK sikerével be is következett. 1962-től megtörtént a sportág kiegyenlítődése. A budapesti szakosztályok mellett helyet követeltek a vidéki szakosztályok is.

1962-ben Dávid Tamás révén EB III. helyezést szerez a szakosztály, s ez újabb lökést adott a versenyzésnek. 1964-ben a végtelenségig favorizált csapatbajnokságon viszont elbukott a szakosztály, ami edzőváltáshoz vezetett. Ekkor dr. Galla Ferencet bízták meg a vezető edzői feladatkörrel.

A hegemónia elvesztése terhessé tette a mindennapi munkát. 1966-ban Horváth István vette át a szakmai irányítást. Sajnos, ez csak átmenetinek bizonyult az 1966-ban bekövet­kezett pozsonyi repülőgép-szerencsétlenség miatt.

Kovács Ákos szövetségi kapitány és csapatának tragikus halála után Horváth Istvánt kérték fel szövetségi kapitánynak. A szakosztály vezető edzői tisztét Andrássy Lászlóra bízták. A súlyos veszteség miatt nagy munka várt minden szakosztályra, hogy pótolni tudják a veszteséget.

1969-ben Ipacs László már EB V,. 1 972-ben EB III. helyezett. Dinamikus utánpótlás-nevelés veszi kezdetét. 1976-ban Ipacs László eddig eredményesen szereplő versenyző-edző és Muszil Ferenc veszi át egy évre a szak osztály irányítását. Az ifjúsági EB-n Szepesi István III. helyezést ért el. 1977-ben ismét Andrássy László vezeti a szakosztályi munkát. A nemzetközi eredményeket az utánpótlás versenyzők szállítják:

· Szepesi István     1977-ben EB III., IBV II., 

                              1978-ban EB II., 1978-ban IBV I.

·  Boda János        1977-ben EB V., 1 978-ban IBV III.

1980-ban Horváth István a szövetségi kapitányi posztot felcseréli a szakosztály vezető edzőire. Kiváló szervező és irányító, jól megtervezett szakmai munkájával hatékonyabbá tette a vele együtt dolgozók erőfeszítéseit. Amit igazol Szepesi István olimpiai V. helyezése, Bujkó Tamás (1988) olimpia V. helye. A világbajnokságokon Bujkó Tamás 1983-ban II., 1985-ben és 1987-ben III. helyezést ért el. Az EB-ken Fogarasi Dénes II., Csák József 1986-ban 1., 1988-ban V., 1989-ben III., 1991-ben II. helyen végzett.

Az utánpótlás EB-ken IBV-ken szintén érmes és pont­szerző helyezéseket értek el a szakosztály sportolói, ami nagyon termékeny korszakát jelentette a szakosztálynak, s erre méltán büszkék lehetnek edzőtársaik is. 1 990-ben Czinege József a felnőttek edzője, majd 1991-től ő vette át a vezető edzői feladatkört. A szakosztály működési feltételeinek megteremtésében, elévülhetetlen érdemei vannak Petrányi Imre szakosztály­vezetőnek. Az eddig sikeresen szereplő felnőtt és utánpótlás versenyzőkkel fokozták a tempót.

1991-ben a prágai EB-n Nagy Zsuzsanna lett az első Európa-bajnoknőnk, Csák József pedig ezüstérmet nyert. Csák József 1992-ben a főiskolás VB-n arany-, a barcelonai olimpián ezüstérmet szerzett, 1996-ban olimpiai V. Az 1995. évi VB-n és az 1997-es EB-n szintén V., míg 2000-ben EB II.

Nagy Viktória 1996-ban a junior EB-n lll., 1997-ben I.,1998-ban a junior VB-n III., 2000-ben ismét aranyérmes. Vén Zoltán 1998-ban a junior VB-n és EB-n egyaránt V.

Illés Sándor ifjúsági keretedző, egyesületi edző keze alatt formálódik az új hullám. Rajcsányi Gergő junior VB II., junior EB III. Baczkó Bernadett ifjúsági EB-n I., Mészáros Anett III. Megszámlálhatatlan EORV-bajnok és érmes helyezett, számtalan országos bajnok érmes helyezett készül a további nemzetközi megmérettetésekre. A szakosztály tanfolyami rendszerének eredményessé tételében szerepe van Horvay Sándor testnevelőnek. A szakosztályanyagi lehetőségeit figyelembe véve erőn felül teljesít, bízva a jobb sorsra fordulás reményében.

 

1982 bajnokcsapat